Το σχολείο μας συμμετέχοντας στο Περιφερειακό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για την Κλιματική Αλλαγή του ΚΠΕ Βάμου, στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Δράσης για την Κλιματική Κρίση, πραγματοποίησε δράση ενημέρωσης και κινητικότητας με τίτλο «Ποδήλατο και περπάτημα, βιώσιμη κινητικότητα στην πόλη» τη Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2019.

ΔΡΑΣΕΙΣ

Σε συνεργασία με τον αθλητή ποδηλάτη έγινε ενημερωτική προβολή  (ppt) για τα μέρη και τους τύπους ποδηλάτων,

• συμβουλές ασφαλούς μετακίνησης,
  • γνωριμία με Έλληνες αθλητές και συζήτηση, καθώς και
  • επίδειξη των μερών του ποδηλάτου και του εξοπλισμού ενός αθλητή ποδηλασίας.

Ακολούθησαν ασκήσεις ισορροπίας

και ασφαλούς οδήγησης στην αυλή του σχολείου  και κατασκευή αυτοκόλλητων κονκάρδων για όλα τα παιδιά.

Στη συνέχεια κατευθυνθήκαμε με τα ποδήλατα και πεζή στο πάρκο Χλουβεράκη απ’ όπου τα παιδιά,  αφού τραγούδησαν το τραγούδι «Το ποδήλατο μου», ξεκίνησαν τη ποδηλατοβόλτα στους δρόμους και τους ποδηλατόδρομους της πόλης δίνοντάς τους τις σχετικές οδηγίες για τη θέση στο οδόστρωμα, τα βασικά σήματα κυκλοφορίας, τις διασταυρώσεις, τη δήλωση πρόθεσης αλλαγής πορείας, την κίνηση σε ομάδες κ.α. Ο τερματισμός έγινε σε παιδική χαρά, όπου έγινε η ανατροφοδότηση. Τα παιδιά και οι γονείς τους μίλησαν για την εμπειρία τους και για την κλιματική αλλαγή.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΔΡΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΚΡΙΣΗ